Specjalnośći

Każdy mieszkaniec może wykonywać większość zawodów (są wyjątki). Jeżeli jednak posiada specjalność w danej dziedzinie, będzie wykonywać zgodny z nią zawód o wiele lepiej niż inni.

Mieszkaniec może mieć tylko jedną specjalność (lub nie mieć żadnej). Specjalność ma 10 poziomów biegłości. Im wyższy poziom, tym lepiej. Bonus wydajności w większości zawodów wynosi +10% na poziom.

Istnieją również zawody, które mogą być wykonywane tylko przez specjalistów (np. kapłan , kasztelan , kupiec)

Każdy mieszkaniec posiadający specjalność reprezentowany jest specjalną ikonką. Numer w prawym dolnym rogu ikonki odpowiada poziomowi.

Przykład: Drwal poziom 4 , rolnik poziom 2 , mieszkaniec bez specjalności

Nauka

Nowy mieszkaniec nie posiada specjalności. Uczy się przez doświadczenie - jeżeli zacznie wykonywać jakiś zawód, po pewnym czasie stanie się w nim specjalistą na poziomie 1, później 2 itd. Na kolejne poziomy będzie awansować tylko pracując w swoim zawodzie (czyli np. rolnik na poziomie 1 nie awansuje na poziom 2 jeżeli zacznie pracować jako drwal).

Niektóre specjalności wymagają jednak specjalnej ścieżki edukacyjnej (więcej przeczytasz o tym tutaj):

Elita (kasztelan, kapłan, kupiec), uczyć się mogą tylko w szkole / akademii / uniwersytecie (za cenę złota). Podczas pracy nie uczą się w ogóle.

W każdym zawodzie mieszkaniec może uczyć się znacznie szybciej, jeżeli w mieście jest inny mieszkaniec na wyższym poziomie tej samej specjalności („nauczyciel”).

Usunięcie specjalności

Żeby zmienić specjalność mieszkańca musisz usunąć starą, i zacząć naukę nowej od zera. Zawsze zastanów się dwa razy zanim zrobisz coś takiego, bo ta operacja jest nieodwracalna!

Aby usunąć specjalność musisz wejść do ekranu miasta i kliknąć ikonkę mieszkańca. Następnie wybrać opcję usuń specjalność.