Niespodzianki

Na mapie można znaleźć tajemnicze obiekty, takie jak:

- kamienne kręgi

- świątynie pogańskie

- obozy koczowników

W powyższych obiektach mogą znajdować się skarby, ale mogą też czyhać zbójcy, którzy zaatakują wścibskich poszukiwaczy.

Budowle te można przeszukać przy pomocy jednostek - pioniera, zwiadowcy lub jakiejkolwiek jednostki wojskowej.

W celu przeszukania niespodzianki należy wydać rozkaz Szukaj skarbów. Pojawi się okno potwierdzenia z informacją o prawdopodobieństwie ataku na poszukiwaczy. Po zatwierdzeniu, rozkaz zostanie dodany do kolejki.

Typy niespodzianek

Po wykonaniu rozkazu szukaj skarbów zostaje ujawniony jeden z typów niespodzianki. Może to być towar, złoto, jednostka, albo atak ze strony ukrywających się rozbójników. Przeszukania obiektu niespodzianki można dokonać tylko jeden raz, gdyż po wykonaniu tego rozkazu budowla znika z mapy.

Złoto

W przypadku znalezienia złota kasa królestwa zostaje zasilona wartością tych monet.

Towary

Jedną z niespodzianek może być jakaś ilość pewnego towaru. Towar pojawia się w postaci załadowanego wagonika zawierającego określoną liczbę jakiegoś towaru, np 100 sztuk trunków. Wagonowi można wydać rozkaz dojazdu do wybranego miasta, oraz rozładowania go do miejskiego magazynu. Po rozładowaniu wagonik znika.

Odsłonięcie części mapy

Zostanie odsłonięty losowy obszar mapy.

Jednostka specjalisty

Pojawia się specjalista z losowej dziedziny z pewnym losowym poziomem doświadczenia. Od tej pory jednostka jest do dyspozycji gracza i można zlecać jej rozkazy.

Jednostka wojownika

Pojawia się wojownik w losowej specjalności i losowym poziomie doświadczenia. Od tej pory jednostka jest do dyspozycji gracza i można zlecać jej rozkazy.

Atak

Jeśli dojdzie do ataku rozbójników na jednostki poszukujące skarbów, to zostanie rozegrana bitwa, której efekt zależy od siły bojowej przeszukujących jednostek gracza oraz siły jednostek rozbójników. Jeśli niespodziankę odkrywa jednostka nieuzbrojona, to taką bitwę na pewno przegra. W przypadku jednostek wojskowych wygrana potyczki jest bardziej prawdopodobna. Z tego powodu warto przeszukiwać obiekty za pomocą grupy jednostek wojskowych.

Ucieczka przed wrogiem

Jeśli niespodziankę odkrywa jednostka nieuzbrojona, czyli pionier, albo zwiadowca, to mimo wszystko jest szansa, że uda jej się uciec i ocalić życie.