Budynki

W centrum miasta znajdują się budynki. Może być ich do 16 w mieście śródlądowym, a do 19 w mieście portowym. Różnią się między sobą przeznaczeniem, wydajnością lub kosztem produkcji. Budynki dzielą się na kilka podstawowych grup:

  • mieszkalne - dostarczają miejsca mieszkalne
  • warsztaty - są miejscem pracy dla rzemieślników
  • magazyny - powiększają magazyn miejski
  • sakralne - miejsce pracy dla kapłanów
  • handlowe - miejsce pracy kupców
  • administracyjne - miejsce pracy kasztelanów lub siedziba władcy królestwa
  • naukowe - tutaj możesz uczyć kapłanów / kupców / kasztelanów

W miastach portowych dodatkowo:

  • Port – pozwala na wpłynięcie do miasta większych okrętów
  • Stocznia – pozwala na budowę okrętów
  • Latarnia morska – zwiększa produkcję jedzenia na polach morskich

Spis budynków znajduje się tutaj.

Budowa

Przy wznoszeniu budynków mogą być wykorzystywane deski , cegły lub narzędzia . Niektóre budynki mogą być wznoszone tylko w miastach o odpowiednio dużej ludności lub tylko w miastach twierdzach. Więcej informacji tutaj.

Żeby rozpocząć budowę musisz kliknąć na niezajęte pole w mieście.

buildings1.jpg

Po wybraniu odpowiedniego budynku z okienka puste pole zamieni się w plac budowy.

wybór budynku do zbudowania

Aby rozpocząć pracę musisz przydzielić do niej co najmniej jednego mieszkańca.

buildings3.jpg

Jeżeli w mieście są dostępne zasoby budowlane, to po pewnym czasie budowla zostanie ukończona.

buildings4.jpg

Niektóre budynki są trudniejsze do zbudowania niż inne (budynki zaawansowane). Do pracy przy tego typu konstrukcjach mogą być przydzieleni budowniczowie na poziomie co najmniej 4.

budynek zaawansowany na liście budynków

Rozbiórka

Czasami może się zdarzyć, że jakiś budynek nie jest już potrzebny, ale potrzebne jest miejsce na postawienie nowego. Wtedy najlepiej jest stary budynek rozebrać. W trakcie rozbiórki odzyskiwane jest 50% zasobów użytych podczas budowy.

Aby rozpocząć rozbiórkę kliknij na wybrany budynek. Wyświetli się okienko szczegółów, zawsze w prawym górnym rogu znajduje się przycisk rozbiórki.

buildings6.jpg

Po naciśnięciu przycisku budynek zostanie oznaczony jako do rozbiórki. Oczywiście trzeba przydzielić mieszkańców, żeby prace ruszyły. Po pewnym czasie budynek zniknie.

Przykładowe stany dialogu rozbiórki

W dialogu widać jaki budynek jest rozbierany, jaki jest stan prac oraz ile jeszcze surowców uda się odzyskać z budynku. Można wydać rozkaz wybudowania nowego budynku w miejsce starego. Aby to zrobić zaznacz checkbox i wybierz interesujący cię budynek. Jeśli chcesz zmienić decyzję kliknij w aktualnie wybrany budynek - dialog wyboru otworzy się ponownie. By pozostawić pole puste odznacz checkbox. Pamiętaj by zapisać zmiany klikając z „Zapisz zmiany” - inaczej twoje decyzje nie zostaną zapisane.

Decyzję o oznaczeniu budynku do rozbiórki można cofnąć tak długo jak budynek istnieje („Anuluj rozbiórkę”). Jeżeli budynek będzie już częściowo rozebrany będzie trzeba go odbudować.

Automatyzacja

Jeśli masz w mieście kilka rozpoczętych budów i rozbiórek, to Twoi budowniczowie będą po skończeniu jednej pracy automatycznie przechodzić na następny plac budowy i tam pracować. Przestaną dopiero, jak skończą im się materiały budowlane. Pozwala to zaplanować ich pracę nawet na kilka dni.

buildings8.jpg